Matthews IR5H-WH-BW-60 Irene Damp Rated 60" Flush Mount Ceiling Fan with Remote & Wall Control, Silent DC Motor, 5 Barn Wood Tone Solid Wood Blades, Gloss White
★★★★★ 4.5 25 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by newsaman.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • IRENE FLUSH MOUNT CEILING FAN DIMENSIONS: Diameter 60", Height 10" (From Ceiling to Bottom of Fan Housing); Flush Mount Base 7" Dia; Weight 12 lbs.
  • IDEAL PLACEMENT & DAMP LOCATION RATED: Engineered for safety and versatility, this fixture is ETL and CETL Approved for DAMP Locations, perfect for covered patios and indoor areas. It is expertly suited for rooms with ceiling heights of 7'10" or greater but is designed strictly for flat ceilings and not recommended for vaulted ceiling mount
UPC 792145373445
Color Gloss White with Barn Wood Tone
Style Modern
Voltage 110 Volts
Wattage 32.00
Material Cast Aluminum and Heavy Stamped Steel
Room Type Bedrooms, Home Offices, Kitchens, Living Rooms, Dining Rooms, Basement, Gym, Restaurant
Brand Name Matthews Fan Company
Model Name IR5H-WH-BW-60
Unit Count 1.0 Count
Finish Type Glossy
Item Weight 12 Pounds
Manufacturer Matthews Fan Company
Model Number IR5H-WH-BW-60
Power Source Corded Electric
Mounting Type Flush Mount
Blade Material CNC Cut Solid Wood
Control Method Remote
Controller Type Remote and Wall Control
Number of Blades 5
Number of Speeds 6
Special Features DC Motor, Silent
Specification Met cetl approved,etl
Electric Fan Design Ceiling Fan
Included Components Instruction Manual
Indoor Outdoor Usage Indoor
Warranty Description 1 Year Manufacturer
Item Dimensions D x W x H 60"D x 60"W x 10"H
Recommended Uses For Product Air Circulation
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
25 ratings | 10 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (21)
4 stars
4% (1)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (3)